Zapraszamy serdecznie na akcję miejską przy Piotrkowskiej 58, pod wyburzoną kamienicą. Z okazji obchodów 595. urodzin Łodzi będziemy domagać się odbudowy zabytku zgodnie ze składanymi kiedyś obietnicami i prezentowanymi wizualizacjami.

Będziemy apelować do polityków – odbudujcie tę kamienicę!
oddajcie Piotrkowskiej zabytek!
stwórzcie tu biura i miejsca pracy!
przenieście do Łodzi siedzibę jednej ze spółek z grupy PGE, by płaciła w Łodzi podatki!

Z okazji happeningu Łukasz Kamiński napisał tekst piosenki „Gdzie jest nasza kamienica?”
Piosenkę zaśpiewa pani Daniela Zabłocka.

Po ostatniej akcji miejskiej ruchu Łódź Jest Nasza i Kukiz’15, która odbyła się 12 lipca, PGE Dystrybucja S.A. przekazała komunikat, że zamierza sprzedać działkę po wyburzonym zabytku i „w ciągu kilku najbliższych miesięcy przedstawi do publicznej wiadomości informację o sprzedaży.” (Expres Ilustrowany, 13 lipca 2018 roku). Sprawa zatem nie jest załatwiona. Zamiast odbudować to co zburzyli – chcą się pozbyć problemu i uciec od odpowiedzialności. Nie pozwólmy im na to!

Przypominamy historię tego miejsca: kamienica przy Piotrkowskiej 58 była własnością miasta. W 2007 roku miasto sprzedało ją Zakładowi Energetycznemu Łódź Teren S.A. Firma dostała zgodę na rozbiórkę i zobowiązała się, że do 2011 roku odbuduje zabytek. W 2009 r. budynek rozebrano, ale go nie odbudowano. Władze miasta nie potrafiły zadbać o wygląd Piotrkowskiej i zabezpieczyć odbudowy kamienicy. Ze sprawą nie potrafią poradzić sobie urzędnicy. Słyszeliśmy już, że „Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zmusi firmę do wykonania tego, do czego się zobowiązała. – Pozwolenie na rozbiórkę było warunkowe – zgodziliśmy się na wyburzenie kamienicy i jednocześnie nakazaliśmy jego rekonstrukcję do końca 2011 roku” – mówił Wojciech Szygendowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak widać, to były tylko puste słowa.

Ochrona tego zabytku, to kolejny przykład na „państwo z kartonu”. Niestety jest to łódzki przykład z udziałem państwowych firm.

Nieruchomość należy do PGE Dystrybucja S.A. – spółki z grupy PGE, kontrolowanej przez Skarb Państwa, co oznacza, że zawiedli tu również politycy: posłowie Platformy Obywatelskiej, a obecnie PiS. W radzie nadzorczej Grupy Kapitałowej PGE zasiada aktualnie Janina Goss, będąca skarbnikiem PiS w Łodzi, znajoma Jarosława Kaczyńskiego, uważana za szarą eminencję łódzkiego Prawa i Sprawiedliwości. Politycy Platformy Obywatelskiej, SLD i PiS chętnie mówią o społecznej odpowiedzialności biznesu. Najchętniej na spotkaniach z prywatnymi przedsiębiorcami. A społeczna odpowiedzialność państwowych firm wygląda często tak, jak przy Piotrkowskiej 58.

Warto dodać, że spółki z grupy PGE potrzebują powierzchni biurowej w Łodzi, bo np. PGE Obrót S.A. wynajmuje biura przy ul. Wólczańskiej 134.

Zapraszam
Rafał Górski

Fotografia: Andrzej Wlaźlak