Co? Akcja miejska ws. rozliczeń podróży łódzkich polityków promujących EXPO 2022

Kiedy? 9 sierpnia (czwartek), godzina 12:00

Gdzie? Urząd Miasta Lodzi, Piotrkowska 104

Organizatorzy: Kukiz’15 i ruch miejski Łódź Jest Nasza

 

Zapraszamy na akcję miejską, która będzie miała charakter humorystycznego happeningu (palma, leżaki, hawajskie koszule), aczkolwiek sprawa jest zdecydowanie bardziej poważna i jednocześnie kuriozalna.

Chodzi bowiem o kwestie rozliczeń promocji i wyjazdów związanych z kandydaturą Łodzi na organizatora EXPO 2022, na którą wydano łącznie 34,7 mln złotych. Miejsca docelowe podróży to m.in. Seszele, Mauritius, Zatoka Gwinejska, Laos, Wietnam, Kolumbia, Etiopia, Japonia. Sprawa została opisana szerzej m.in w Dzienniku Łódzkim w artykule: „Ile rząd i Łódź wydały na promocję Expo 2022?… ” http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/lodz/a/ile-rzad-i-lodz-wydaly-na-promocje-expo-2022-duzo-a-posel-piotr-apel-kukiz15-ktory-dostal-rozliczenie-projektu-twierdzi-ze-za,13377415/

„Patrzymy władzy na ręce. Wysokie wydatki na przegrane starania o organizację EXPO 2022 budzą takie same kontrowersje jak fakt, że najpoważniejsze zadania związane z przygotowaniem, realizacją działań promujących kandydaturę Łodzi i budowanie międzynarodowego poparcia zlecono firmom zewnętrznym, KPMG i PwC za sumę *blisko 15 mln zł.* Urzędnicy ministerialni, służby dyplomatyczne, a także urzędnicy Prezydent Hanny Zdanowskiej mogli większość prac zleconych wykonać we własnym zakresie. Ta sytuacja pokazuje jak z łatwością marnowane są pieniądze zwykłych obywateli” – zauważa Rafał Górski z ruchu miejskiego Łódź Jest Nasza.

Co więcej półroczne starania o rozliczenie projektu promocji Expo 2022, obnażyły kolejne nieprawidłowości związane z kwestiami finansowymi. Chodzi przede wszystkim o sytuację wyjazdu posła Waldemara Budy – kandydata na urząd Prezydenta Miasta Łodzi. Jak opisano w artykule „Kompromitujące kulisy promocji Expo 2022…”
http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/a/kompromitujace-kulisy-promocji-expo-2022-zaplacono-za-przeloty-i-pobyt-posla-pis-waldemara-budy-w-paryzu-choc-w-ogole-go-tam,13382850/

rozliczono przejazd posła, którego w rzeczywistości nie było… Nie uniknęliśmy także festiwalu przerzucania się winą, co do tej pory nie odpowiedziało rzeczowo na pytanie: Jak zmarnowano ok. 26 tys. zł z podatków pochodzących od społeczeństwa.

„To kpina i brak szacunku do podatników i ich pieniędzy a wątek z posłem Waldemarem Budą dodatkowo pokazuje na jakim poziomie była organizacja tego przedsięwzięcia. Wspomnieć należy, że 12 kwietnia br. w piśmie kierowanym do posła Kukiz’15 Piotra Apela, Wiceprezydent Piątkowski pisze wprost, że to nie koniec wydatków związanych z EXPO22 ponieważ: „W ramach zadań realizowanych w bieżącym roku budżetowym Miasto planuje zlecić analizę uzyskanego dzięki Expo 2022 ekwiwalentu reklamowego.” Jak widać, wyrzucanie kasy w błoto to specjalność włodarzy miasta Łodzi” – zauważa Mariusz Gierszewski, asystent społeczny posła na Sejm Piotra Apela.

Nie pozostawimy tej sprawy bez odpowiedzi. Dziś składamy wniosek (w trybie dostępu do informacji publicznej) do Prezydent Hanny Zdanowskiej o udostępnienie dokumentów poświadczających polecenie obsługi dwójki łódzkich posłów PiS przysłane przez administrację rządową oraz rezygnację posła Waldemara Budy z wyjazdu. To pozwoli wyjaśnić, która ze stron „mija się” z prawdą. W zależności od otrzymanej odpowiedzi, przeanalizujemy sprawę oraz podejmiemy dalsze kroki w celu dokładnego wyjaśnienia.

Wniosek o dostęp_do_informacji_publicznej_EXPO2022_2018_08_10