„…im więcej nas, polskich obywateli, będzie działało w tego typu organizacjach, im więcej z nas będzie się angażowało w takie dzieła, im więcej z nas będzie pamiętało o tym, aby dać datek, nie będzie odwracało głowy w sytuacji, gdy widzi wolontariuszy działających na rzecz dobra wspólnego ‒ tym bardziej będziemy mogli mówić o tym, że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim. Dziękuję Państwu za to, że działacie, dziękuję Państwu za to, że zarażacie również tą swoją gorliwością, tym swoim wielkim sercem innych ludzi.”

To fragment wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy podczas I Gali Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”, która miała miejsce 9 grudnia 2016 roku. Nic dodać, nic ująć. Cieszy fakt, że Prezydent dostrzega potrzebę doceniania pracy społeczników. Jaka jest lista laureatów?

W kategorii „Dzieło” nagrodę otrzymała Fundacja Court Watch Polska za projekt Obywatelski Monitoring Sądów. Fundacja jest przykładem organizacji strażniczej czyli takiej, która systematycznie kontroluje władzę, co przekłada się na doskonalenie zasad jej sprawowana. Fundacja od 2010 r. kontroluje trzecią władzę. Setki wolontariuszy organizacji uczestniczą w rozprawach w charakterze publiczności, przyglądając się temu, jak w sądach traktowani są zwykli ludzie.

Z kolei Fundacja Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu została laureatem w kategorii „Instytucja”. Jej współzałożycielem w 1991 roku był Zbigniew Romaszewski ówczesny senator RP ziemi sandomierskiej. Ośrodek powstał w celu pomagania mieszkańcom wsi i małych miast w okresie tzw. transformacji. W czasach kiedy elity całkowicie zapomniały o ludziach z upadających PGR-ów. Dziś Fundacja działa na rzecz gospodarstw rolnych i MSP oferując usługi szkoleniowe, doradcze i finansowe.

W kategorii „Człowiek” laureatem został Jan Arczewski, który od 1986 roku prowadzi Telefon Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych. Od dzieciństwa choruje na rdzeniowy zanik mięśni i porusza się na wózku inwalidzkim. Telefon stworzył w Domu Pomocy Społecznej Kalina w Lublinie, w którym od 32 lat mieszka i pracuje jako psycholog.

A jakie było zainteresowanie galą ze strony mediów? TVN, Polsat, Gazeta Wyborcza, Tok FM, Rzeczpospolita, Fakt, SE, Wprost, ngo.pl temat przemilczały. Wzmiankowały m.in. Polskie Radio, Radio Maryja, Gazeta Polska, tysol.pl. Całość transmitowała TVP Parlament. W Wiadomościach o 19:30 informacja znalazła się na jedenastym, przedostatnim miejscu. Trwała 41 sekund…

Pamiętacie Państwo ile czasu media zajmowały się Dodą na gali „25-lecia Super Ekspresu”? A może pamiętacie ile pasztetem na wigilii sejmowej? A ostatnio ile się zajmowały się wyjazdami pana Ryszarda Petru? Powieki i ręce opadają.

Na koniec – dziękuję laureatom za ich pracę dla dobra wspólnego, a Prezydentowi za jej docenienie.

Rafał Górski