1. Zielone centrum

Koniec Janiakizmu i Zdanowizmu!!

1) Janiakizm – filozofia Marka Janiaka – maksymalne, pozbawione umiaru dogęszczanie miasta; tworzenie za wszelką cenę XIX-wiecznego modelu zabudowy z wąskimi, pozbawionymi zieleni „podwórkami-studniami”. Skończymy z tym! Więcej zieleni w centrum! – także kosztem wyburzeń obiektów niezabytkowych – starych oficyn. W ten sposób, nawiązując do modelu barcelońskiego, utworzymy wewnątrz kwartałów enklawy zieleni oddzielone budynkami od hałasu ulicznego. Nawet w środku miasta będzie można mieszkać w komfortowych warunkach. Mamy XXI wiek, panie Janiak!

2) Zdanowizm – polega na tym, że miasto wyprzedaje deweloperom tereny zielone, ale nie kupuje ziemi na nowe parki. Takie porządki nastały, odkąd rządzi pani Zdanowska. Przykłady: otulina parku im. Szarych Szeregów, teren zielony na Radogoszczu Wschodzie (okolice dawnej cegielni) okrawany kawałek po kawałku pod zabudowę, próba sprzedaży części lasu na Brusie. Za Kropiwnickiego było inaczej – miasto kupiło za 70 mln zł las/poligon na Brusie. Drogą zakupu ziemi powiększono też parki Julianowski i im. Stanisława Staszica. Skutki Zdanowizmu dla centrum Łodzi: stare drzewa są karczowane pod brzydkie, żałosne i śmieszne „parki kieszonkowe”. W centrum nie da się bowiem stworzyć żadnego porządnego parku bez wykupu gruntów. Zmienimy to! Pierwszym konkretnym działaniem w ramach nowej polityki miasta będzie wykup lub wywłaszczenie terenów dawnej fabryki Polleny-Ewy i stworzenie w tym miejscu prawdziwego miejskiego PARKU.

 

2. Czyste powietrze

Smog nas zabija… ZABIJMY SMOG!

1) SZYBKO podłączymy do sieci CO i gazowej mieszkania w starych kamienicach. Hanna Zdanowska obiecywała, że uwolni Łódź od smogu. Jak obliczono, przy obecnym tempie działań Pani Prezydent poradzi sobie ze smogiem w ciągu… 100 lat (!). Życzymy jej tak długiego życia i mamy nadzieję, że jej wielbiciele przez cały ten czas będą stali za nią murem… Jednak my wolimy zdecydowane, realne działania i SZYBKIE efekty.

2) Będziemy aktywnie zabiegać o udział Łodzi w rządowym programie „Stop Smog”, który obecnie jest skierowany tylko do 33 miast.

3) Będziemy wspierać wymianę źródeł ciepła dla wspólnot mieszkaniowych. Chcemy wypełnienia zaleceń Programu Ochrony Powietrza dla aglomeracji łódzkiej i tzw. uchwały antysmogowej – w tym wprowadzenia systemu informacji o jakości powietrza na wyświetlaczach elektronicznych na przystankach MPK. Pamiętajmy – smog jest szczególnie szkodliwy dla małych dzieci. Ich zdrowie jest dla nas bezcenne!

 

3. Miasto ogród

1) Zachowamy istniejące ogrody działkowe i utworzymy nowe. Chcemy, by każdy łodzianin, który marzy o własnym ogródku, miał możliwość realizowania swojej pasji.

2) Stworzymy system zielonych buforów – otulin odgradzających tereny mieszkalne od tras komunikacyjnych i terenów przemysłowych, dla ochrony przed spalinami i hałasem oraz dla poprawy krajobrazu.

3) Zadbamy o zieleń przyuliczną – o pielęgnację starych drzew i regularne podlewanie nowo posadzonych młodych drzewek.

4) W porozumieniu z mieszkańcami stworzymy PLANY ROZWOJU ZIELENI dla poszczególnych osiedli. Nowe drzewa, krzewy, skwery, kwietne łąki, pnącza, które upiększą miasto – wszystko to zostanie zaplanowane dla Was i razem z Wami oraz profesjonalnie zrealizowane przez miasto.

 

4. Czysta energia

1) Pozyskamy czystą i ekologiczną energię z odpadów. Konkretną technologię wskażą specjalistyczne analizy, może to być np. często stosowane zgazowanie odpadów.

3) Zrealizujemy projekt łódzkiej geotermii. Będziemy prowadzić aktywny lobbing – by rząd w Warszawie ciepło pomyślał o geotermalnym ogrzaniu Łodzi.

 

5. Zielone innowacje

1) Przy wszystkich remontach i przebudowach ulic zastosujemy innowacyjne ekohydrologiczne instalacje retencjonujące wodę deszczową – tzw. ogrody deszczówkowe. Dzięki temu ograniczymy problem podtopień i lokalnych powodzi, które paraliżują miasto po każdym większym deszczu. Kolejną korzyścią z tych instalacji będzie lepsze nawodnienie zieleni miejskiej, a więc lepszy stan miejskich drzew i innych roślin oraz poprawa lokalnego mikroklimatu.

2) W ramach rewitalizacji centrum miasta wdrożymy na szeroką skalę stosowanie w Łodzi ZIELONYCH DACHÓW – czyli coraz popularniejszych na całym świecie ogrodów i kwietnych łąk na dachach. Poprawią one mikroklimat miasta i retencję deszczówki. Staną się też atrakcyjną zachętą do zamieszkania w Śródmieściu i na Starym Polesiu.

3) Zrealizujemy kilka pierwszych – pilotażowych instalacji typu „wertical garden”, czyli pionowych ogrodów. Ta innowacyjna technika to sposób na kreację wspaniałej, niezwykle efektownej przestrzeni. Łódź jest tego warta!

 

6. Błękitno-Zielona Sieć

1) Stworzymy spójną sieć połączonych parków miejskich: Błękitno-Zieloną Sieć, która dotrze do wszystkich dzielnic miasta. Koncepcja ta została opracowana w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO w Łodzi. Jej pomysłodawcą jest wybitny łódzki naukowiec prof. Maciej Zalewski.

2) Przywrócimy Łodzi rzeki. Dzięki nowoczesnej inżynierii i opracowanym przez łódzkich naukowców technologiom z dziedziny ekohydrologii możemy ustabilizować nurt naszych rzek i oczyścić ich wodę. Otoczone pięknymi parkami malownicze rzeki, bezpieczne i atrakcyjne kąpieliska oraz sieć wysokiej jakości dróg rowerowych sprawią, że łodzianki i łodzianie zyskają możliwość codziennego, zdrowego ruchu na świeżym powietrzu – z dala od spalin i hałasu. Obecność wody i bogatych w wodę ekosystemów w mieście poprawi jego mikroklimat i oczyści powietrze.

3) Sprawimy, że nowe ciągi zieleni staną się osiami rewitalizacji – przyciągającymi nowych mieszkańców i inwestorów pięknymi, reprezentacyjnymi przestrzeniami, dzięki którym dokona się prawdziwa odnowa miasta.

4) Zorganizujemy Zielone Expo na podstawie koncepcji Błękitno-Zielonej Sieci. Ta międzynarodowa wystawa może być doskonałą okazją do rewitalizacji Doliny Jasienia – rzeki, która dała początek przemysłowej Łodzi.

5) Zrealizujemy koncepcję Błękitno-Zielonej Sieci w pełnym zakresie – postulowanym przez prof. Macieja Zalewskiego. My – w przeciwieństwie do obecnej ekipy rządzącej – mamy odwagę, by wprowadzić konieczne do tego zmiany w polityce przestrzennej miasta oraz wywłaszczenia. Niech Łódź stanie się ZIELONĄ METROPOLIĄ!