Lidl, McDonalds, Shell, Biedronka, Statoil, Raben, Tesco Extra, Lidl. Mijamy je w drodze autobusem z Krakowa do Krynicy. Naszym celem jest Forum Ekonomiczne. Zasypiam. Budzę się. Za oknem: Lidl, McDonalds, Shell, Biedronka, Statoil, Raben, Tesco Extra, Lidl. Skolonizowany kraj.

Lidl, McDonalds, Shell, Biedronka, Statoil, Raben, Tesco Extra, Lidl. Mijamy je w drodze autobusem z Krakowa do Krynicy. Naszym celem jest Forum Ekonomiczne. Zasypiam. Budzę się. Za oknem: Lidl, McDonalds, Shell, Biedronka, Statoil, Raben, Tesco Extra, Lidl. Skolonizowany kraj.

Wieczór. Spacerujemy z Iloną Pietrzak, wiceprezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO), po centrum forum. Nasz wzrok przykuwa lokal z napisem „Biedronka – codziennie niskie ceny”. Okazuje się, że jest to Biedronka Cafe. Lokal wypełniony po brzegi. Przypomnę, że w Biedronce zakupy robi była Premier Ewa Kopacz. Robię zdjęcie i wysyłam na Twittera. Jeden z obywateli komentuje: obraz wart więcej niż tysiąc słów.

Idziemy dalej. Wchodzimy do „Salonu Rzeczpospolitej”. Załapujemy się na końcówkę panelu „Puszcza Białowieska – lasy naturalne czy też dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności”. Biorą w nim udział prof. Jan Szyszko, dr Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz Mieczysław Gmiter, przedstawiciel lokalnej społeczności z Białowieży. Panowie mówią jednym głosem, m.in. o tym, że leżące, martwe drzewa zagrażają ludziom. Na pytania ze strony publiczności zabrakło czasu. A chciałem zadać kilka, np. po czy po czym debatujący odróżniają las od plantacji desek? Po panelu podchodzę do moderatorki, dziennikarki Rzeczpospolitej, i pytam czy do debaty była zaproszona osoba, która ma inne poglądy na omawiane tematy niż zaproszeni goście. Pani pyta mnie czy chodzi mi o kogoś z organizacji ekologicznych. Odpowiadam, że nie. Chodzi mi o społeczników i ekspertów z organizacji obywatelskich i uczelni, którzy mają inny punkt widzenia. Pani patrzy na mnie zdziwiona. Odpowiedzią jest cisza. Pytam, czy na tym polega rzetelna debata, że zaprasza się do niej ludzi myślących tak samo? Pani patrzy na mnie zdziwiona. Odpowiedzią jest cisza.

Zostajemy w „Salonie Rzeczpospolitej” bo w następnym panelu redaktor naczelny Bogusław Chrabota rozmawia z Premierem Mateuszem Morawieckim. Pada sporo ciekawych pytań. W odpowiedziach Premiera słyszę m.in. „Musimy przywrócić normalność”, „Ważny jest patriotyzm gospodarczy”, „Trzeba kochać swój kraj” „Trzeba być dumnym ze swojego kraju.” Na pytania ze strony publiczności zabrakło czasu. Chciałem zadać trzy pytania. Pierwsze: czy zgadza się Pan z głosami, że CETA jest zagrożeniem dla Polski bo stwarza okno dla korporacji z USA? Drugie: Kiedy odpowie Pan na Apel ws. projektu nowelizacji ustawy o radach pracowników, który wysłaliśmy do Pana blisko 2 miesiące temu? Trzecie pytanie: W jakiej firmie kupił Pan garnitur i koszulę, który ma na sobie?

Słyszę, że Człowiekiem Roku 2015 w Krynicy został Viktor Orban. To dobra wiadomość.

Rafał Górski, Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO)