„Mam takie marzenie: Zróbmy wielką koalicję, wszystkich którzy kochają Łódź” – tak napisała na swoim Twitterze Prezydent Hanna Zdanowska 11 grudnia 2017 r. Pomyślałem, że operacja „strzyżenia owiec” przyspieszyła. O co chodzi? W języku finansistów i bankierów „strzyżenie owiec” to ogrywanie małych graczy przez gracza wielkiego. Trzy przykłady strzyżenia z historii Prezydent Łodzi.

Społeczny Zespół ds. Przyjaznego Transportu zawiązany zarządzeniem Pani Prezydent w marcu 2011 r. W jego skład wchodzili przedstawiciele m.in. Fundacji Fenomen, Inicjatywy na rzecz Przyjaznego Transportu, Łódzkiego Sejmiku Niepełnosprawnych, Stowarzyszenia Fabrykancka. Pięć miesięcy później społecznicy zrezygnowali z udziału w Zespole. Napisali na zakończenie swojej pracy: „Nie wiemy  po co zespół został powołany skoro nie ma woli zmian i przełomu w zarządzaniu miastem, którego oczekiwaliśmy przystępując do pracy w Zespole”. Władza wciągnęła we współpracę społeczników, żeby robić sobie dobry PR. Jednocześnie odrzucała przygotowywane przez nich uchwały i opracowania usprawniające transport w Łodzi.

Inny przykład to Rada Mieszkańców Miasta Łodzi, która została powołana spec-zarządzeniem przez Prezydent Zdanowską w 2012 r. Rada miała być ciałem doradczym władz miasta. W rzeczywistości chodziło o rozbicie inicjatorów referendum ws. odwołania Hanny Zdanowskiej z fotela prezydenta. Ostatecznie Pani Prezydent „ograła” społeczników: do referendum nie doszło, bo kilku inicjatorów, w zamian za miejsca w Radzie, wycofało część zebranych podpisów pod wnioskiem o referendum.

Trzeci przykład: 1 czerwca 2017 r. Pani Prezydent powołała Społecznego Pełnomocnika ds. Rad Osiedli. Został nim Krzysztof Makowski, były baron SLD, wojewoda, wiceprezydent Łodzi i wicemarszałek. Władza po 7 latach ignorowania głosu rad osiedli powołuje pełnomocnika. „Nie mamy nic do powiedzenia!”, „Pani Prezydent Hanna Zdanowska spotkała się z nami jeden raz od 2010 roku” – to głosy radnych osiedlowych. Powołanie Pełnomocnika ma na celu zrobienie Pani Prezydent dobrego PR-u wśród mieszkańców niezorientowanych w tym, jak na co dzień były przez lata traktowane Rady Osiedli.

„Strzyżenie owiec” to jedna ze specjalności łódzkiej Prezydent. Przykład Prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz pokazuje, że działa ono do czasu…

Tekst ukazał się w Gazeta Polska Codziennie Dodatek Łódzki