„Wie pan, taka ciężarówka waży 16 ton. Niech pan nie wkłada palca pod koło, bo te koła tak czy inaczej będą jeździć. Zapomnij o mnie, a ja zapomnę o tobie”. To słowa właściciela jednej z największych firm przewozowych w Warszawie.

Wypowiada je w rozmowie z Przemkiem Paskiem, społecznikiem, który walczył przeciwko nielegalnej zwózce odpadów w dzielnicy Wawer, w której mieszka prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wiosną 2008 roku na obszarze Natura 2000, na powierzchni około 40 hektarów zostały nielegalnie zdeponowane olbrzymie ilości gruzu, betonu i ziemi. Przemek spotkał się z właścicielem firmy przewozowej. Relacjonuje: „Okazało się, że pan właściciel posiada niezwykle szczegółową wiedzę na mój temat, wie, co robię, wie, gdzie mieszka i pracuje moja dziewczyna, moja mama, pokazał mi zdjęcia z naszych rejsów. Najpierw był bardzo miłym wujkiem, a po chwili, nie wprost, klucząc wokół tematu, doszedł do punktu, w którym zaczął mi sugerować, co może się stać, jeśli nie odpuszczę tego tematu. Co może się stać mnie, a może mojej dziewczynie, mojej mamie.

„Bo wie pan, pan tak pływa tą łódką, a czy pan ma wszystkie dokumenty do tej łódki? Może ktoś przecież wypaść za burtę”. Czułem się jak w filmie „Ojciec chrzestny”. Wszystko to okraszone historiami, kogo zna na najwyższych szczeblach, łącznie z kierownictwem Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej i Zarządu Mienia Miasta. Atmosfera była coraz gęstsza”. Przemek, zgodnie z sugestią właściciela, zapomniał o sprawie, bo nie mógł narażać swoich bliskich. My nie zapomnieliśmy o Przemku. 12 marca podczas Kongresu Kuźnia Kampanierów nagrodziliśmy go nagrodą w kategorii: „kampanier”. Wydarzenie było poświęcone kampaniom obywatelskim.

Kampania obywatelska to taka, która spełnia jednocześnie trzy warunki: jest szeregiem działań mających na celu zmianę społeczną służącą dobru wspólnemu, opiera swoją siłę na mobilizacji obywateli do działania, rzuca wyzwanie władzy i zmienia układ sił.

Nagrodę w kategorii „ogólnopolska kampania obywatelska” przyznaliśmy inicjatywie „Ratuj maluchy!”. Akcja była ogólnopolskim protestem rodziców przeciw reformie edukacji prowadzonym przez Fundację Rzecznik Praw Rodziców. Z kolei w kategorii „lokalna kampania obywatelska” wyróżniliśmy rolników podzamojskiego Żurawlowa. Z sukcesem przez 400 dni bronili polskiej ziemi i wody przed korporacją Chevron, planującą poszukiwanie gazu łupkowego w tej miejscowości.
Gratulacje i szacunek dla nagrodzonych.

Artykuł dostępny jest na stronie internetowej „Tygodnika Solidarność”.