Pamiętacie Państwo mój felieton w numerze 41 „Tygodnika Solidarność”, ten zatytułowany „List do Pierwszej Damy”? Po kilku dniach od ukazania się gazety w kioskach dostałem telefon z Kancelarii Prezydenta, z którego wywnioskowałem, że nasz tygodnik jest czytany w Kancelarii.

Rezultat rozmowy telefonicznej z Panią Dorotą Skrzypek, zastępcą dyrektora Biura Szefa Gabinetu Prezydenta, ujrzał światło dzienne 9 listopada. W tym dniu otrzymaliśmy list od Pierwszej Damy, pani Agaty Kornhauser-Dudy, w którym czytamy m.in.: „Instytut Spraw Obywatelskich prowadząc ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną pn. «Dom to praca», zabiega o to, by praca wykonywana w domu przez osoby w nim pozostające zaczęła być postrzegana i traktowana przez społeczeństwo inaczej niż dotychczas.

Praca w domu powinna być doceniona, szczególnie wtedy, gdy dotyczy osób, które opiekują się swoimi dziećmi, niepełnosprawnymi lub ciężko chorymi najbliższymi. Należy zatem dostrzec wysiłki i działania, jakie w tym roku podjął Instytut Spraw Obywatelskich, by opiekunowie domowi mogli dorabiać do zasiłków pielęgnacyjnych, które do tej pory otrzymują.

Jestem przekonana, że dzięki właśnie takim staraniom, można przeobrazić świat wokół siebie i spowodować, by osoby pracujące w domu poczuły się podmiotowo traktowane. Głęboko wierzę w to, że będzie im wtedy łatwiej w harmonijny sposób łączyć obowiązki rodzinne z tymi, którym muszą sprostać poza domem.

Mam nadzieję, że kampania «Dom to praca» uwrażliwi wielu ludzi na potrzeby innych i spowoduje, że codzienny wysiłek, jaki podejmują opiekunowie domowi, będzie coraz częściej dostrzegany i doceniany”.
Bardzo dziękuję Pierwszej Damie za te słowa. Jestem przekonany, że głos Pani Prezydentowej przyczyni się do sukcesu kampanii obywatelskiej „Dom to praca”.

Kilka informacji z frontu kampanii. Cały czas prowadzimy konsultacje obywatelskie na www.domtopraca.pl. Dotyczą one zmian prawnych umożliwiających opiekunom osób zależnych (niepełnosprawnych, starszych) połączenie pobierania świadczeń z dorabianiem. Nasz spot telewizyjny w sieci obejrzało już ponad 111 tys. osób. Można go też obejrzeć w TVP i usłyszeć na antenie Polskiego Radia. Spoty emitowane są w ramach bezpłatnego czasu antenowego dla Organizacji Pożytku Publicznego. W tym miejscu dziękuję zespołowi TVP i PR za emisję spotów. Nadal zbieramy podpisy pod petycją do Minister Elżbiety Rafalskiej na www.domtopraca.pl. Zebraliśmy ich już ponad osiem tysięcy. Proszę czytelników tygodnika o podpis. Dla dobra wspólnego.

Rafał Górski

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru „TS” (47/2017) do kupienia w wersji cyfrowej na stronie „Tygodnika Solidarność”.