O dwukadencyjności mówimy od 2012 roku, kiedy rozpoczęliśmy kampanię Obywatele decydują. Aktualnie zbieramy podpisy pod petycją, w której Polacy domagają się dwóch kadencji w samorządach i parlamencie.
Wójt, burmistrz i prezydent miasta powinni pełnić funkcje nie dłużej niż dwie następujące po sobie kadencje po 5 lat. Pozwoli to rozkruszyć zabetonowane w wielu gminach „układy zamknięte”.

Klientelizm i brak kontroli społecznej. Strach zwykłego człowieka przed lokalną oligarchią. Arogancja ludzi władzy, którzy nie rozliczają się ze swoich obietnic wyborczych. Pamiętam, jak w październiku 2014 roku przed wyborami samorządowymi prowadziliśmy kampanię „Obywatele decydują – dość olewania!”. Nasz spot z Julią Kamińską miał wtedy ponad 650 tysięcy odsłon. 15 tysięcy Polaków wysłało żądanie rozliczenia się z obietnic wyborczych do swoich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Odpowiedział jeden włodarz (!).

Nasza petycja dotyczy też dwukadencyjności posłów i senatorów. Polskiej racji stanu będzie służyć świeża krew w parlamencie oraz poznanie życia poza Wiejską przez „zawodowych” polityków. Nasze państwo nie straci, kiedy posłowie z kilkunastoletnim stażem pracy na Wiejskiej zrobią sobie przerwę. Będzie to dla nich okazją do zobaczenia świata zwykłych ludzi, takim jaki on jest, a nie jaki kreują go media czy ludzie z najbliższego kręgu posła czy senatora. Dużo mądrości jest w powiedzeniu, że rezultatem długiego siedzenia w okopie jest mylenie krawędzi okopu z linią horyzontu.

Minister Elżbieta Rafalska, zapytana o dwukadencyjność w samorządach, stwierdziła, że „to rozwiązanie ma już dzisiaj dużą społeczną akceptację.” Co mówią zwykli obywatele? Na zlecenie Super Expressu, z kórego redakcją współpracujemy przy kampanii, przeprowadzono sondaż. 54 proc. osób chce wprowadzenia ograniczenia do dwóch kadencji dla samorządów. Przeciwnego zdania jest 29 proc., a nie ma zdania 17 proc. Obywatele zostali również przepytanie na okoliczność wprowadzenia dwóch kadencji do Sejmu. Tutaj głos ludu jest bardziej zdecydowany niż w przypadku samorządów. 72 proc. Polaków odpowiedziało się za dwiema kadencjami, 14 proc. przeciw, 14 proc. nie miało zdania.

Na koniec, parafrazując Prezesa Jarosława Kaczyńskiego: obecna sytuacja nie sprzyja, łagodnie mówiąc, ani demokracji, ani dobrym, zdrowym stosunkom społecznym w państwie, czyli krótko mówiąc zmiana jest potrzebna. Dziękuję Tygodnikowi Solidarność za objęcie patronatem medialnym kampanii „Obywatele decydują – dwie kadencje! Zachęcam do podpisania i popularyzacji petycji o dwukadencyjności, która jest dostępna na www.obywateledecyduja.pl.

Rafał Górski