Co? Akcja m­­iejska związana z chaosem komunikacyjnym, który miał miejsce w dniach 17-19 lipca.

Kiedy? 26 lipca (czwartek), godzina 12:00

Gdzie? Ul. Kilińskiego 245

Organizatorzy: ruch miejski Łódź Jest Nasza i Kukiz’15

W dniach 17-19 lipca dziesiątki tysięcy łodzian miały problem z dotarciem do pracy. Z zajezdni Telefoniczna nie wyjechały tramwaje. Służby miejskie wskazywały, że powodem jest awaria wodociągowa.

Prawdziwą przyczyną chaosu komunikacyjnego są błędne decyzje prezydentów Łodzi. Jerzy Kropiwnicki zlikwidował i sprzedał w 2009 r. najważniejszą dla Łodzi zajezdnię tramwajową Dąbrowskiego. Z kolei, Hanna Zdanowska nie zrobiła nic, żeby zajezdnię odzyskać i przywrócić do życia – mówi Rafał Górski, lider Łódź Jest Nasza.

Błędne decyzje prezydentów odczuli boleśnie na własnej skórze łodzianie w ubiegłym tygodniu, kiedy miał miejsce paraliż komunikacyjny miasta. Z uwagi na swoje strategiczne położenie w centrum miasta, decyzja o likwidacji zajezdni Dąbrowskiego była błędna.

Lokalizacja zajezdni skracała czas dojazdów technicznych, a dostępność z trzech kierunków uniezależniała warunki eksploatacyjne od awarii, wypadków i remontów torowisk. Ponadto likwidacja długości torów odstawczych, w tym zadaszonych wielką halą, stanowi dobitny przykład marnotrawstwa – tym bardziej że wymusiła ona przebudowę i rozbudowę innej zajezdni – zaznacza profesor Jacek Wesołowski z Politechniki Łódzkiej.

Likwidacja zajezdni spowodowała wzrost kosztów, jakie są płacone z kieszeni łodzian na MPK. Wynika to z faktu, że tramwaje podczas zjazdu do zajezdni Telefoniczna muszą przejechać przez całe miasto.

Warto przypomnieć, że Prezydent Jerzy Kropiwnicki sprzedał zajezdnię „inwestorowi”, który ją zburzył, mimo że miał świadomość wpisania obiektu do rejestru zabytków. Przed zburzeniem zajezdnia została podpalona przez nieznanych sprawców.

Domagamy się od władz miasta odzyskania, odbudowania i uruchomienia zajezdni Dąbrowskiego. To strategiczny dla łodzian i miasta obiekt, który powinien być oczkiem w głowie każdego prezydenta Łodzi.

Akcji miejskiej będzie towarzyszył happening.

Więcej informacji: Rafał Górski, telefon 504-086-865

Fotografia: https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85browskiego_(zajezdnia_tramwajowa)