„W Łodzi odbywa się konwencja samorządowa PO – Grzegorz Schetyna i inni działacze Platformy po raz kolejny śmieją się nam w twarz, wycierając się ruchami oddolnymi i radami osiedli. Nie będzie żadnej koalicji Platformy z ruchami oddolnymi, bo to wy dziś dzięki tak idiotycznym planom jesteście wrogami dobra wspólnego w tym mieście! Nie damy się nabrać na wyreżyserowane uśmiechy ludzi, którzy szczerze nami gardzą!”

To komentarz do Krajowej Konwencji PO, która odbyła się 21 października w Łodzi pod hasłem „Polska samorządna”. Autorem komentarza jest Krzysztof Ruciński, przewodniczący Stowarzyszenia „Nowa Łódź”. O jakie idiotyczne plany chodzi? Koalicja PO-SLD, rządząca Łodzią, chce wyciąć las dawnego poligonu wojskowego „Brus” (150 hektarów), by powstawały tam rezydencje dla establishmentu. Decydenci zaklasyfikowali ten obszar jako grunt budowlany w ramach poprawienia “oferty rezydencjonalnej” miasta Łodzi.

Władze „zapomniały”, że teren lasu na Brusie wraz z okoliczną zielenią i dolinami rzecznymi stanowi jeden z kluczowych terenów potrzebnych do wymiany mas powietrza w mieście. Dominik Artomski z „Łódzkiego Alarmu Smogowego” podkreśla, że z powodu złego stanu powietrza, w Łodzi umiera przedwcześnie ponad 1000 osób rocznie.

Co na to PiS? Kandydat PiS na prezydenta Łodzi proponuje stok narciarski i plażę na… grobach Żołnierzy Wyklętych. Warto pamiętać, że na Brusie dotychczas odkryto 115 ofiar represji stalinowski i hitlerowskich.

Blisko 180 naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej podpisało apel do Prezydent Hanny Zdanowskiej protestując przeciw budowie osiedla na Brusie. Czytamy w nim m.in.: „uważamy, że prowadzenie chaotycznej prywatyzacji, polegającej na głęboko nieprzemyślanym pozbywaniu się składników majątku miasta (w tym przypadku gruntów wraz z lasem publicznym) jest działaniem błędnym i nastawionym wyłącznie na doraźne i krótkookresowe korzyści finansowe”.

Co na to wszystko władze Łodzi? Odpowiadają, że teren Brusa jest potrzebny z uwagi na konieczność „zatrzymania w mieście bogatszych mieszkańców”… Więc tak się robi Polskę Samorządną w mieście Łodzi.

Rafał Górski

Artykuł jest dostępny na stronie internetowej Super Expressu.