Blisko rok temu, 11 listopada 2016 roku, gościłem w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Miałem wtedy okazję do spotkania i rozmowy z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. Opowiedziałem w żołnierskich słowach o naszej kampanii obywatelskiej „Dom to praca”, którą prowadzimy od 2006 roku. Pierwsza Dama po wysłuchaniu zapytała, w czym mogłaby pomóc. Odpowiedziałem, że jak tylko będziemy mieć konkret, dam znać.

Minęło 10 miesięcy i konkret się pojawił. Napisałem list, w którym proszę Pierwszą Damę o pokazanie swojego wizerunku w przygotowanym przez nas spocie telewizyjnym. Spot opowiada historię Tomka, który jest ojcem dziecka z niepełnosprawnością. By opiekować się córką, zrezygnował z pracy. Przysługuje mu świadczenie w wysokości 1406 zł, za które musi utrzymać całą rodzinę i zapewnić córce dodatkową rehabilitację. Pobierając świadczenie, Tomek nie może dorobić ani złotówki. Tomek jest aktorem – mógłby i chciałby godzić opiekę nad córką z dorabianiem. Prawo mu jednak tego zabrania. Tomek otrzymuje 1406 zł zasiłku, ponieważ jego córka jest niepełnosprawna od urodzenia. Opiekunowie osób, które w wyniku wypadku czy choroby stały się niepełnosprawne po ukończeniu 18 lat, otrzymują tylko 520 zł zasiłku.

Zastanów się: czy dałbyś radę przeżyć za 520 zł miesięcznie? W Polsce opiekunów jest ponad 200 tys. Prawo zabrania im dorobić, mimo że część z nich chce i może. Sprawia to, że opiekunów nie stać, by zapłacić za konieczną rehabilitację czy odpowiednie leki dla bliskich. Często żyją na granicy ubóstwa, czując się izolowanymi od społeczeństwa.

– Biorąc pod uwagę niski poziom zabezpieczenia socjalnego opiekunów przy pomocy świadczeń pieniężnych w aktualnej wysokości, możliwość uzyskania choćby jednorazowo lub sporadycznie dochodu z pracy mogłaby ograniczyć ryzyko wykluczenia części opiekunów i ich bliskich. Zachowanie łączności z rynkiem pracy może nieść także pozamaterialne cele i dodatnio wpłynąć na poczucie sprawstwa, uczestnictwa i samorealizacji opiekunek i opiekunów – zauważa dr Rafał Bakalarczyk, ekspert INSPRO.

List do Pierwszej Damy wysłałem 18 września. Czekam cierpliwie na odpowiedź. Liczę, że Pierwsza Dama wyrazi poparcie dla kampanii „Dom to Praca”. W tym miejscu chcę podziękować redakcji „Tygodnika Solidarność” za patronat medialny. Liczę też bardzo na czytelników Tysola. Proszę o Państwa podpis pod petycją do minister Elżbiety Rafalskiej. Wystarczy wejść na www.domtopraca.pl. Zmień prawo. Pozwól opiekunom dorabiać!

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru „TS” (40/2017) do kupienia w wersji cyfrowej na stronie „Tygodnika Solidarność”.