Co? Akcja miejska związana z rozpoczęciem zbiórki podpisów pod wnioskiem o konsultacje w sprawie polityki mieszkaniowej

Kiedy? 2 sierpnia (czwartek), godzina 12:00

Gdzie? Ulica 1 Maja 68

Organizatorzy: Kukiz’15, Stowarzyszenie „Bratnia Pomoc”, ruch miejski Łódź Jest Nasza

Zapraszamy na akcję miejską, która rozpoczyna zbiórkę podpisów pod wnioskiem do Prezydent Hanny Zdanowskiej o przeprowadzenie konsultacji społecznych w zakresie polityki mieszkaniowej. Trzy kluczowe argumenty za wnioskiem:

1/ Od poprzednich konsultacji minęło 6 lat. Polityka mieszkaniowa prowadzona przez Gminę w latach 2011-2015 okazała się nieskuteczna i błędna, na co wskazuje m.in. „Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Łodzi na lata 2016-2020”.

2/ Pojawiły się całkowicie nowe okoliczności, w postaci tzw. uchwały antysmogowej, która nakłada obowiązki w zakresie wymiany źródeł ciepła. Gmina Łódź będzie mieć trudności z dostosowaniem swoich lokali do wymogów uchwały w wyznaczonych terminach. Miasto nie przedstawiło w tym zakresie żadnych realnych planów organizacyjnych ani finansowych. A według szacunków podawanych przez urzędników UMŁ, w Łodzi pozostało około 120-150 tysięcy palenisk starego typu.

3/ Temat złych warunków mieszkaniowych jest przedmiotem licznych skarg zgłaszanych przez mieszkańców. Łodzianie skarżą się między innymi na brak lub złe wykonanie remontów, zaniedbane części wspólne budynków, brak CO i CWU, cieknące dachy, wilgotne zagrzybione mury.

„Celem konsultacji będzie wysłuchanie opinii łodzian na temat polityki mieszkaniowej. Warto poznać oczekiwania mieszkańców miasta pod kątem bezpieczeństwa, dostępności urządzeń sanitarnych, komfortu użytkowania mieszkań komunalnych, estetyki i wyposażenia w niezbędne media i instalacje. Konsultacje będą też okazją do zebrania pomysłów i rozwiązań na potrzeby rewizji tej polityki.” – zauważa Rafał Górski z ruchu miejskiego Łódź Jest Nasza.

„Kamienica na ul. 1 Maja 68 to bardzo dobry przykład, że konsultacje są potrzebne. Jej stan jest fatalny. Kamienica jest w rozsypce, zajmowany lokal mieszkalny również. W każdej chwili może dojść do tragedii. Podobnych lokali w mieście jest bardzo dużo.” – mówi Ewelina Zawadzka, prezes Stowarzyszenia „Bratnia Pomoc”.

Wniosek mieszkańców miasta Łodzi do Prezydent Hanny Zdanowskiej o przeprowadzenie konsultacji społecznych: Wniosek_konsultacje_polityki_mieszkaniowej_2018_08_02